מקראות גדולות
ועוד ספרים

מה יאה הַמֶסוּדֶר בלימודו לאחר עשור של מלאכת מחשבת: מקראות גדולות הַמְסֻדָּר

אודות הספר

אמר החכם: 'יתרון ידיעת הדברים על פי הסֵדֶר מידיעתם בערבוב ובלבול, כיתרון ראיית הגן המהודר בערוגותיו ומיופה במסילותיו ובשּׁוּרוֹת מטעו, מראיית חורש הקנים והיער הצומח בערבוב'. (עפ"י הרמח"ל).

חומש 'מקראות גדולות' התפרסם ונודע בשערים כבר לפני מאות שנים. מתכונת זו, שהציעה לפני הלומד את היכולת להגות בתורה ובמפרשיה מתוך ספר אחד, התקבלה בישראל בחביבות רבה מאז הוצאתה לאור.

אולם לצד העושר הגדול, לומדי 'מקראות גדולות' מכירים את תחושת חוסר הסדר המאפיין את הלימוד בצורה זו. לא קל לשלוט על למעלה מעשרה מפרשים שונים המרוכזים על גיליון אחד, מה גם שעקב אילוצי הסדר מקומו של כל מפרש השתנה מעמוד לעמוד.

בחומש 'מקראות גדולות המסודר' בהוצאת 'לשם' נעשה תיקון גדול זה, במלאכת מחשבת שנמשכה כעשר שנים, התקבלה התוצאה המדהימה שהיה דומה שאי אפשר להשיגה: כל עמוד מציג פסוקים שלמים מתחילתם ועד סופם; כל הפרשנים מופיעים במקום קבוע על פני העמוד; ויתר על כן, המפרשים המקצרים בלשונם רוכזו יחדיו לכדי 'אוצר מפרשים' אחד, כדי לצמצם את כמות המדורים ולשמור על החזות האחידה והנוחה לעין. הלומד במהדורה זו – דיו בהבטה אחת, כדי לקלוט את כל הפסוק עם תרגומו ואת כל המפרשים המוסבים עליו. פסוק אחד. מבט אחד. ולימוד רצוף אחד.

בעולם שבו הכמות דוחקת את מקום האיכות, המהירות גוברת על היסודיות,והקנקן החיצוני תופס את מירב תשומת הלב ולא מה שיש בו, בולט בייחודו 'לֶשֶׁם ספרי איכות' – זהו שמו של בית היוצר שחרט על דגלו רוח אחרת, זהו המכון האחראי ליצירות פאר שכבשו את ה"מזרח" של ארון הספרים היהודי בל העולם, אשר כל אחת מהן תורמת תרומה ייחודית משלה, ואף על פי כן, חזון אחד לכולן וחותם 'לשם' אחד להן.

 

מקראות גדולות
המסודר

249 ₪

אור החיים
הבהיר

48 ₪